A kajak-kenu sport fejldse s a szvetsg trtnete
Egy idszakban a kajakot csak eszkimkajaknak neveztk Magyarorszgon. Hisz k ksztettk az els fbl, csontbl s brbl sszetkolt kajakot. Ezek a jrmvek nem versengsre voltak hivatottak, hanem a ltfenntartsban, a halszatban segtette az eszkimkat. Az szinte termszetes, hogy szak-dl irny volt e vzijrmvek terjedse: elbb a skandinvok ismertk meg ket, aztn a nmetek, az angolok s gy tovbb. Mgis, a trtnelem egy skt kajakos, bizonyos J. MacGregor nevt jegyezte fel vals rekordteljestmnyrt, ugyanis az eszkimk mintjra ptett kajakjval bebarangolta Anglit, Skandinvit s Nmetorszgot is. Hamarosan magyar kvetje is akadt: dr. Petz Istvn jrsbr, trakajakos, aki lapos fenek, cdrus-, feny- s jegenyefbl kszlt kajakjn az els Duna- Tisza-trt tette.
Hbl Kroly, "Csrli" bcsi kutatsaibl az els verseny idpontjt is ismerjk. 1862-ben, amikor mg kt szigetbl llt a Margit-sziget, a Tudomnyos Akadmiig tart kajakversenyt rendeztek a pesti vzimolnrok, rvszek, hajsok s halszok szmra. Hny ves is akkor a magyar kajak-kenu sport? Maradjunk annyiban, hogy a hazai versenysportot megelz "vadevezs" korszak a szzad harmincas veinek elejn kezddtt. Meglehetsen ksn, hiszen 1933-ban mr megrendeztk a sportg els Eurpa-bajnoksgt. Nemcsak az gtolta a sportg honi elterjedst, hogy a kajakok s a kenuk ra meglehetsen magas volt, hanem az is, hogy az evezs szvetsg, amelynek "hivatalbl" ktelessge lett volna a sportg npszerstse, nem kevs arisztokratikus gggel elzrkzott a sportg felkarolstl. Pedig kzben klfldn egyre npszerbb lett a kajakozs, kenuzs. Internationale Representant des Kanusports (IRK) nven mr 1924-ben megalakult a nemzetkzi szvetsg, s a mr emltett 1933-as s az azt kvet 1934-es EB-nek akkora sikere volt, hogy a Nemzetkzi Olimpiai Bizottsg 1934-es athni kongresszusn felvette a sportgat az olimpia msorra is. A kajak kenu azta is az "olimpiai csald" tagja. A berlini olimpinak ugyan mr voltak magyar kajakos rsztvevi, de felkszltsgk mg messze elmaradt a vilg lvonaltl. Ennek ellenre szp lassan kezdett megvltozni a sportg megtlse.
"Mrfldknek" szmtott, amikor 1937-ben a Nemzeti Sport - igaz mg mindig "Evezs" fejlc alatt - mr nem pusztn az eredmnyeket kzlte, hanem kommentrt is fztt hozz. Korszakos jelentsge volt annak, hogy egy magyar versenyz, Balatoni Kamill, legyzte a sokkal nagyobb hagyomnyokkal rendelkez Nmetorszg bajnokt. gy aztn a sportg els vilgbajnoksgra indul kis magyar csapat (Cseh Gbor s Balatoni) mr nem szmtott "outsider"-nek. A csapatot Hbl Kroly vezette. Balatoni ezstrmet szerzett a VB-n, s a kvetkez vekben csak a vilghbor miatt nem lett mg fnylbb csillaga a sportgnak. Nyert mg 1940-ben s 1942-ben is a stahrenbergi regattn, amelyen vilgbajnoki erssg mezny vonult fel. Gyztt egyesben, prosban s ngyes is. A ngyes gyzelme viszont mr minsgi klnbsget jelentett: a magyar kajaksport mr nem csak Balatonibl llt, ekkortl tnylegesen magyar kajaksportrl beszlhetnk. A kvetkez vekben a sportg letben is bekvetkezett ugyanez a vltozs: a kajak-kenu elktelezett hvei meguntk az evezsk gymkodst s nll szvetsget hoztak ltre. Egyre-msra alakultak a szakosztlyok is - persze mg csak Pesten: Pannnia TE, Karakn KK, Ganz, Elzett, Elektromos, BSZKRT. A sportg kt apostola, Hbl Kroly s Kovcs Gyula szervezte a vzi letet. A sportg alapjait egyfell a vzi cserkszek teremtettk meg, msfell a sokszor eltkozott kapitalistk (pl. a Weiss-Manfrd konszern tulajdonosa), akik felismertk, hogy alkalmazottaik hatkonyabb munkavgzsre kpesek, ha rendszeres sporttevkenysget folytatnak. A vilggs mrhetetlen krokat okozott. J nhny vzitelep lett bombatmadsok ldozata, s ami mg szomorbb: rtatlanul sok versenyzt hurcoltak el hadifogsgba, vagy SS alakulatok gyilkoltk le ket (tbbek kztt Balatoni Kamillt is). Nehezen sikerlt a "bszkesgeket s kivlsgokat" helyettesteni. A hazai sztrok hbor utni els nagy nemzetkzi megmrettetse az 1948-as londoni olimpia volt, melyen nem jtszottak fszerepet a mieink. A vlogatott keretben mr kszltek az olimpira a kenusok is, a sportvezets akkor azonban mg gy dnttt, hogy nem rik el a nemzetkzi szintet. m nem biztos, hogy igazuk volt. Legalbbis ezt ltszanak bizonytani az
1952-es helsinki olimpia eredmnyei. A sportgbl kinv fiatal edzk (Gelle, Bajti, Blah, Szab Sndor, Szab Ferenc, Fzessry, Sptei) tantvnyai itt mr igazn kitettek magukrt. Parti Jnos s Novk Gbor itt szerezte a magyar kajak-kenu sport els kt olimpiai rmt, kt ezstrmet kenu egyesben 1000, illetve 10 000 mteren. a kenusokhoz hasonlan itt mutatkozott be - mint kongresszusi kldtt - egy fiatal magyar sportdiplomata, Bonn Ott is, aki ksbb az ICF ftitkri posztjig vitte.
Az igazi ttrst az 1954-es maconi VB jelentette versenyzink szmra. A vilg pedig csak mult s csodlkozott, amint a fiatal magyar versenyzk (Hatlaczky Ferenc, a Mszros fivrek, Vagyczki Imre, Parti Jnos, Pintr Hilda s Bnfalvi Klra) hat aranyrmet nyertek. Ilyen elzmnyek utn nagy remnyekkel kszlt a vlogatott az 1956-os melbournei olimpira. A felkszlst azonban megzavarta a hazai bizonytalan politikai helyzet, s a csapat Csehszlovkiban volt knytelen edztborozni. E nehzsgek ellenre Melbourneben megszletett a magyarok els olimpiai aranyrme, amelyet Urnyi Jnos s Fbin Lszl szerzett kajak kettesben 10 000 mteren. Hogy "egy aranynl" tnyleg jobb a csapat, azt kesen bizonytja az 1957-es - jra letre hvott - Eurpa-bajnoksgon elrt hrom bajnoki cm. Az egyre rutinosabb versenyzkbl ll vlogatott kt v mlva a duisburgi EB-n r a "hullmhegy" tetejre: ht arannyal trnek haza a mieink a nmet vrosbl.
1960 Rma, ismt olimpia. Kellemetlenl rintette a magyar kajak-kenu sportot, hogy korbban a NOB tejhatalm urai trltk a hossz tv szmokat az olimpia msorrl. m ez sem tudta Parti Jnost megakadlyozni abban, hogy kt olimpiai ezst utn a "rosszabb" tvjn, 1000 mteren harcolja ki a gyzelmet. Remekelt az egsz csapat: mindenki remmel rkezett haza. Ekkor mr kt ve Granek Istvn ll a vlogatott ln. Nemcsak itthon, hanem nemzetkzileg is elismerik szaktudst, aminek jeleknt bevlasztjk az ICF technikai bizottsgba. Olyan idszak kvetkezik, amikor a "nagy regek" (Hatlaczky, Urnyi, Bnfalvi) teljestmnye mr cskken, a helykre lp fiatalabbak (Timr, rgi, Giczi) pedig nem mindig tudjk ket ptolni. Ez sem dicstelen korszak persze, hiszen egyetlen olyan vilg- vagy Eurpa- bajnoksg sincs, amelyen aranyrem nlkl maradna a magyar csapat, csakht a megszokott 5-7 elssg helyett leggyakrabban csak kettt szerznk, st Prgban mindssze egy aranyra tellett. Ennek egyik oka, hogy vilgszerte egyre npszerbb a sportg, nvekszik a konkurencia. A hazai sportvezetknek trvnyszeren ki kellett tallniuk valamit, ha a magyar csapat meg akarta rizni helyt a vilg hrom-ngy vezet kajakos, kenus vlogatottja kztt. Az jabb sikerek titka: a "varsa-elmlet". Mert ugye mikor merthet tbbet egy varskkal dolgoz halsz? Nyilvnvalan akkor, ha minl tbb varst tesz a vzbe. Ezt szem eltt tartva szorgalmaztk s segtettk a szvetsg vezeti, hogy minl tbb vidki bzison folyjon az utnptls nevelse. gy Miskolc utn hamarosan szakosztlyok alakultak Szegeden, Dunajvrosban, Vcott, majd ksbb Gyrtt, Szolnokon, Csongrdon s majd' mindentt a vizek mentn. s a vidk ontotta a tehetsgeket. me nhny vidkrl jtt ksbbi nagy bajnok: Hesz Mihly, Gyulay Zsolt (Vc), Csap Gza, Deme Jzsef (Szolnok), Sztanity Zoltn, Povzsn Katalin, brahm Attila (Gyr), Sarusi Kis Jnos (Csongrd), Petrovics fivrek (Nagymaros). A magyar kajak-kenu sport rengeteg sikerrel lenne szegnyebb a vidki bzisok, s az ott sokszor sanyar krlmnyek kztt dolgoz tehetsges, ldozatksz edzk nlkl. Idkzben megint fenkig kellet rtennk a keser poharat
1964-ben a tokii olimpin, ahol gyzelem nlkl maradt a magyar csapat, st ezstrmet is csak Hesz Mihly nyert. A "szk esztendk" a mexiki olimpiig tartottak, melyen vgre megtrt a jg. Egyes kajakban Hesz Mihly, egyes kenuban Tatai Tibor nyert aranyrmet. A csapat pedig ugyanazt a bravrt vitte vghez, amit nyolc vvel korbban a Rmban: minden tagja felllhatott a dobogra. Granek Istvn az elolimpia tapasztalatait felhasznlva rengeteg "anaerob" munkt vgeztetett versenyzivel, akik megint elkprztattk a vilgot. A nagy sikert hrom vvel lte tl Granek Istvn. Mg veznyelte a csapatot a Moszkvban az utols Eurpa-bajnoksgon, ahol ngy elssget szereztnk. A koppenhgai VB-t kveten gyakorlatilag mr Phl Jzsef ltta el a vezetedzi teendket. A munka tovbbra is Granek tervei alapjn folyt, s mg ptette be a csapat nagyszer "jhullmos" tagjait (Szabt, Bakt, Demt, Rtkait, Csapt), akik aztn vekig vittk a vllukon a vlogatottat.
1972-tl mr hivatalosan is Phl Jzsef lett a szvetsgi kapitny, aki egyttesvel a mncheni olimpin debtlt - nem sok sikerrel: Wichmann megint "csak" ezstt, Deme s Rtkai ugyancsak, Csap s Pfeffer "csak" bronzot hozhatott haza. Az j edz jcskn megfiataltott grdja csak a kvetkez vben rt be. Tamperben ismt ht aranyat gyjtttnk, m ez mg a duisburgi EB-t is fellmlja, mivel a vilgbajnoksgon egy szmban egy orszgot csak egyetlen egysg kpviselhetett. kvetkez kt kevsb eredmnyes VB utn kvetkezett 1974-ben a montreali olimpia. Phl ekkor is remekl felksztett csapatot vitt ki (3 ezst s 5 bronz volt a "terms"), de a gyzelem sehogyan sem akart sszejnni. Itthon bnbak kellett, s a kvetkez v elejn nem jtottk meg Phl Jzsef szerzdst. Emiatt azonban nemzetkzi elismertsge egyltaln nem cskkent, amit az ICF technikai bizottsgba valbevlasztsa is altmaszt. (Az ICF megalakult orvosi bizottsgban egybknt helyet kapott Alberti Erzsbet magyar forvosn is.)
1977-ben dr. Parti Jnos kerlt a vlogatott lre. Sem szakrtelmt, sem nemzetkzi tekintlyt nem lehetett megkrdjelezni. A hrom diploms, nyelveket beszl, a hajpts minden csnjt-bnjt ismer, versenyzknt Eurpa-, vilg- s olimpiai bajnoksgig jutott sportember edzknt is elrte a cscsot. Parti nem pusztn megrklt versenyzkkel utazott a szfiai VB-re, hanem j megltssal sszehozta a Foltn-Vaskuti kenus prost, akik joncknt rgtn vilgbajnokok lettek. Az "reg" versenyzk mg kitartottak az 1980-as moszkvai olimpiig, ahol a csapat legeslyesebb indulja Wichmann Tams volt. Mindenki nagy bnatra azonban Wichmann - letben elszr - feladta a versenyt, s ezzel olimpiai arany nlkl fejezte be kprzatos plyafutst. A Foltn-Vaskuti C-2-es egysg viszont 500 mteren a kajak-kenu versenyek legnagyobb arny gyzelmvel rdemelte ki az olimpiai aranyrmet.
BR>Parti Jnos mg kt olimpiai cikluson keresztl irnytotta a vlogatottat. Vezetse alatt 1986-ra mr igazi vilgklassziss ntte ki magt Sarusi Kis Jnos, Vaskuti Istvn, Csipes Ferenc, Gyulay Zsolt, Fidel Lszl s a ni szakg kpviseli is. Montrealbl ht gyzelemmel trt haza a vlogatott. Nagyszer sikerrel zrult Parti Jnos hazai plyafutsa, ugyanis az 1988-as szuli olimpin Gyulay a K-1 500-at nyerte, s a kajak ngyes is a dobog legmagasabb fokra llhatott. Az v vgn nem hosszabbtottk meg szerzdst, ezrt klfldre ment dolgozni. Az 1989-es vben a szvetsg elszr tartott olyan kzgylst, melyen demokratikus ton vlasztottk meg a szvetsg vezetit, elnksgt. Elnknek dr. Boldizsr Istvnt vlasztottk, a ftitkri szkben pedig tovbbra is az a Fleky Andrs maradt, aki e pozcijbl korbban aktvan segtette Parti Jnos munkjt is. Az j szvetsgi kapitny Vajda Vilmos lett, aki eldeihez hasonlan nagyszer szakember.
A vlogatott a hagyomnyos ton menetelt Vajda Vilmos vezetsvel. Legjobbjaink menetrendszeren nyertk a vilgversenyeket egy olyan idszakban, amikor egyre nehezebb volt elteremteni a zavartalan felkszlshez szksges pnzt. Az itthoni pnztelensg eredmnyeknt napjainkban mr tartsnak lehet nevezni az "agyelszvs" folyamatt. A konkurens nemzeti vlogatottak annyival nagyobb sszegek felett rendelkeznek, hogy kitnen meg tudjk fizetni a j szakembereket, gy nem is lehet csodlkozni, ha olyan szaktekintlyek, mint pl. Kemecsey Imre, Buday Tams, Tth rpd, Fzessry Gyula, Tatai Tibor, Szab Csaba, Bak Zoltn klfldn kamatoztatjk tudsukat. Egyfell bszkk lehetnk az edzi sikereikre, de e bszkesgbe fjdalom is vegyl, amikor ppen az tantvnyaik kaparintjk meg az rtkes helyezseket a magyar versenyzk ell.
Az elmlt vek magyar kajak-kenu vlogatottja Angyal Zoltn irnytsval tovbb regbtette a sportg hagyomnyait. Az olimpik trtnetben sszesen 14 aranyrmet szereztek sportolink. Sydneyben igazn kitettek magukrt a magyar versenyzk, hiszen minden idk legjobb szereplsvel 4 aranyrmet, kt ezstt s 1 bronzot nyertek. A tizenkt olimpiai szmbl dntibl tzben volt magyar egysg.
A ht rem mell mg hrom pontszerz hely is trsult. Az elmlt vek szinte megszmllhatatlanul sok EB, VB s Vilgkupa elssgei, s az idei olimpiai szerepls kitn pldaknt szolglhatnak a feltrekv fiataloknak, akik a korosztlyos versenyeken bizonytjk kpessgeiket. Az 1956-os olimpia ta versenyzink 14 arany-, 25 ezst- s 24 bornzrmet nyertek. A vilgbajnoksgok rtnetben 1938 ta a mieink sszesen 117 arany-, 114 ezst- s 91 bronzrmet nyertek.
A Magyar Kajak Kenu Szvetsg 1998-ban Szegeden nagy sikerrel szervezte s bonyoltotta a skvzi vilgbajnoksgot. Pldtlanul nagy rdeklds mellett a magyar csapat kitett magrt, hogy meghllja a kiltogat tbb tzezer ember bizalmt. 1999-ben Gyr vrosa adott otthont a maratoni vilgbajnoksgnak, mely szintn sikeresnek mondhat mind szervezsi, minderedmnyessg oldalrl nzve. A 2000. v tbb nagy sikert hozott a sportg szmra mind a vilgversenyeken, mind a sportdiplomcia tern. A Sydneyben rendezett olimpin a magyar kajak-kenu sportg minden idk legeredmnyesebb szereplsvel 4 aranyrmet, 2 ezstt, s 1 bronzrmet szerzett. A 12 lehetsges versenyszmbl tzben volt dnts magyar egysg.
A 2001. vben az anyagi nehzsgek ellenre is kiemelkeden szerepeltek haznk kajakosai s kenusai. Pnzhiny miatt egyetlen Vilgkupa futamon sem tudtak elindulni, a milni EB-re busszal utaztak, a poznani VB-re az utols pillanatban sikerlt chartergpet szerezni. Ennek ellenre Milnban 8 arany, 9 ezst, 3 bronz, Poznanban 8 arany, 4 ezst s 4 bronzrem volt a terms. Az eredmnyekkel mltkppen kszntttk a 60. szletsnapjt nnepl Magyar Kajak-Kenu Szvetsget. A 2002-es vnek is nagy remnyekkel vgtak neki a magyar versenyzk, hazai s klfldi edztborozssal kszlnek a Szegeden jlius 18-21. kztt megrendezsre kerl Eurpa-bajnoksgra. |